Kuvayı Milliye Müzesi

Sakarya’nın Geyve İlçesinde Özel Alifuatpaşa Beldesi, bulunan Kuva-i Milliye Müzesi, Kurtuluş Savaşımızın olmazsa olmazı olan Geyve ve Geyve Boğazının onur madalyasıdır.

Sakarya Nehrinin yakınında bulunan bina, 1956’da katlı olarak inşa edilen yapı, uzun süre belediye binası olarak kullanılmıştır. 1983’te ikinci katı ilave edilen yapı, 1989’da, dönemin Sakarya Valisi Nurettin Turan, Alifuatpaşa Belediye Başkanı İlhan Tan, Tarihçi Cemal Kutay, Paşanın yeğeni Ayşe Sarıalp Cebesoy, Ruhi Sarıalp ve Kazım Karabekir Paşanın kızlarının katkıları ile özel müzeye dönüştürülmüş ve ziyarete açılmıştır.

Müzenin zemin katı Kuvayı Milliye Müzesi olarak düzenlenmiştir. Giriş güney cephedendir. Ortada bir salon ve bunun her iki yanında üçer oda olmak üzere altı oda bulunmaktadır. Girişin hemen sağındaki oda memur odası, sol taraftaki oda kütüphane, diğer kısımlar ise sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Bu salonlarda; Kuvayı Milliye döneminde görev almış şahsiyetlere ait fotoğraflar, Amasya, Erzurum ve Sivas kongre metinleri, Atatürk’ün el yazısı ile yazılmış 10.Yıl Nutku fotokopileri, Kuvayı Milliye dönemine ait kronoloji, fotoğraflar ve haritalar duvarlara asılı olarak sergilenmektedir.

Binanın ikinci katında; Kuva-i Milliye’nin Genel Komutanı Ali Fuat Cebesoy Paşa’dan kalan kişisel eşyalar, fotoğraflar, yağlıboya tablolar, belgeler, eşyalar teşhir edilmektedir.

Müzede 26 adet etnografik eser, 84 adet arşiv vesikası bulunmaktadır. Müze her gün açıktır.

Zeki Yusuf Borazan – Emekli öğretmen-Araştırmacı Yazar

Ali Fuat Cebesoy Kuvayı Milliye Müzesi